Řeky Vltava a Labe
Labe a Vltava jsou dva největší vodní toky České republiky. Zároveň tvoří nejvýznamější vodní cesty pro velkou plavbu.
V okolí obou řek najdete mnoho míst, která určitě stojí za návštěvu.
Místa podél řek
Praha, Nelahozeves, Mělník, Roudnice nad Labem... to vše a mnohem více si budete moci prohlédnout a hlavně zažít při plavbě na našich velice pohodlných a plně vybavených obytných motorových lodích, jachtách, člunech a parnících a to z úplně jiné perspektivy.
Dostanete se do míst, jež jsou jen velice obtížně dostupné ze břehu, jako např. Krňanský vodopád. Uvidíte nádhernou přírodní scenérii Bílých skal u Svatojánských proudů a vyhlídky Máj.
Vyzkoušíte si na vlastní kůži jaké to je proplouvat plavebními komorami, z nichž snad nejúžasnější jsou zdymadlo Hořín a Štěchovice.
Potkáte nesčetné množství hradů, zámků, kostelů či jiných historických památek, nevyjímaje zámek Veltrusy, Nelahozeves, Zbraslav, Levý Hradec atd.
Výtečně se posilníte u oběda či večeře nebo jen u sklenice vína či piva, jež jsou právem českou hrdostí. Doporučujeme trampskou hospodu U Taterů, marinu Fragatu a Nelahozeves a v neposlední řadě restauraci v Zoo parku Zelčín.
Na našich parnících si užijete oběd či večeři podavané formou švédských stolů.
Vltava
je se 430 km (433 km) nejdelší řeka v České republice. Pramení na Šumavě, protéká mimo jiné Českým Krumlovem, Českými Budějovicemi a Prahou a ústí zleva do Labe v Mělníku. Povodí Vltavy s přítoky Malší, Lužnicí, Otavou, Sázavou a Berounkou zaujímá jižní polovinu Čech a spolu s Labem, jehož přítokem Vltava je, vytváří systém odvodňující Čechy téměř celé. Povodí řeky je 28 090 km² (z toho 27 006,70 km² v Česku).
Labe
je jednou z největších řek a vodních cest Evropy. Pramení v Krkonoších na severu Čech, protéká Německem a ústí estuárem do Severního moře. Je to skoro jediná česká řeka, jejíž český název není ženského rodu (v němčině však je ženského rodu). Je 1154 km dlouhá (v Čechách 358,3 km). Povodí má rozlohu 144 055 km² (v Česku 51 394 km²). Na svém soutoku s Vltavou má nižší průtok a je od svého pramene kratší, ale přesto se nepovažuje za její přítok. Celková délka toku Černého potoka, Teplé Vltavy, Vltavy a Labe od soutoku s Vltavou do moře činí 1329 km.
Jméno dali řece snad Keltové, kteří její povodí (včetně českého území) obývali ve starověku. Původní keltské slovo (snad 'elb') znamenalo prostě „(velká) řeka“ a objevuje se v názvech mnoha řek ve Švédsku (älv v Ume älv, Lule älv, Pite älv atd.). Podle některých pramenů má jméno původ v indo-evropském základu, znamenajícím bílý, světlý, čistý. V antických pramenech se řeka zmiňuje jako Albis ve významu bílý, světlý, čistý. České jméno je pravděpodobně odvozeno z germánského Alba pomocí přesmyčky. Labe je označováno za jedinou českou řeku, jejíž název není v ženském rodě.
Díky Keltům je dnes také Vltava považována za přítok Labe, a ne obráceně, ačkoli je Vltava od pramenů k soutoku zřetelně delší a u soutoku má též vyšší průtok.